Головна сторінка Музейка Стідія сімейної творчості "Музейка".Розповідь про традиції та обереги українського народу та майстер-клас з виготовлення кукли-мотанки.

Працівники історичного музею на студії сімейної творчості "Музейка" підготували цікаву і познавальну розповідь про традиції та обереги нашого народу.

Перші ляльки не були іграшками. Це були обрядові ляльки, які виготовлялись з трав (соломи, листя, снопів) і використовувались під час свят переважно аграрного циклу. Деякі дослідники припускають, що вони є заміною справжніх людей, яких приносили в жертву для покращення майбутнього врожаю, викликання дощу, припинення пошестей та ін. Такі ляльки дійшли до нас в образі Морени на свята Масляної (Колодія), Купали; берези (тополі) – рядженої в зелень дівчини на Зелені свята. А останній сніп на обжинки – також робиться зі збіжжя та символізує Духа поля, Духа Роду.Технологія виготовлення ляльки-мотанки має декілька умов. Найважливішою є позитивна думка під час виготовлення ляльки.Наступними умовами є такі: ляльку категорично не можна колоти голками і різати ножицями, як кажуть: «Не різана, не колота» та мотання її нитками виключно за годинковою стрілкою. Число намотувань нитки на «видних» місцях, а особливо на личку повинне мати сакральну кількість три, сім, дванадцять. Виготовляють таку ляльку тільки зі шматочків матерії та ниток, які  їх скріплюють, тому і «мотанка»! Як кожна сакральна дія у наших предків, виготовлення мотанки супроводжувала пісня, відповідно така, для чого і яку мотали ляльку.

Відомо багато ляльок для дітей. Це були самі прості ляльки, які мотала матуся для того, щоби «зайняти» дитину, а для зовсім маленьких робили «кукли». Це лялька в голову якої загортали хліб, розжувавши його перед цим, ганчірку закручували, міцно прив’язували гілочку, щоби вийшов хрестик, і давали дитині смоктати. Ще відомі ляльки зернівки (в них зшивали зерно і ставили на покуть, саме його кидали в перші борозни), утешніци (така лялька була дуже нарядною і мала при собі солодощі, які давала дитині коли та марудила), соні (в них закладали трави, які оберігали сон дитини) та інші. Використовували ляльки різнобічно, окрім згаданої оберегової та заспокійливої функцій, слід сказати і про лікувальну властивість мотанок. Коли дитина захворювала, мати нашвидкуруч робила ляльку і клала її в ліжечко, а через день викидала чи спалювала, промовляючи замовляння від хвороби. Такі дії симпатичної магії, вірили наші предки, допомагають подолати недугу.

На мастер-класі діти власноруч зробили ляльку-мотанку. Мастер-клас провела Тетяна Львова.